Abs Işığı Neden Yanar ve Nasıl Söner?

Nis 24, 2020 , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,
Abs ışığı neden yanar ve nasıl söner
 • ABS ışığı neden yanar?
 • ABS ikaz ışığı yanarsa ne yapmalıyım?
 • ABS nedir?
 • Araçlarda ABS sistemi nasıl çalışır?
 • ABS ışığı nasıl söner?
 • Abs lambası nasıl söndürülür?
 • Abs lambası ne zaman yanar?

Abs Nedir ve Ne İşe Yarar?

ABS sistemi (Anti-Lock Braking System) ani frenlerde tekerleklerin kilitlenmesini önlemek, direksiyondaki tam hakimiyeti sağlamak ve aracı güvenli bir şekilde durdurmak üzere tasarlanmıştır. ABS sistemi olmayan araçlarda kaygan zeminlerde veya yüksek hızlada aniden frene bastığımızda tekerlekler kilitlenerek aracın kaymasına sebep olur. Araç hareketine devam ederken, sürüş dengesi ve direksiyon hakimiyetini kaybederiz. Freni ara ara pompalayarak aracı durdurmayı deneriz. Bu sayede aracın yönünü ve direksiyon hakimiyetini korumaya çalışırız ama durma mesafesi uzamaktadır. Tüm bu sorunları engellemek için ABS sistemi geliştirilmiştir.

Direksiyon kontrolünün sürücüde olması
Otomobilin sağa sola savrulmasını engellenmesi
Normal fren sistemine göre %10’luk bir fren mesafesi gibi avantajlar sağlar.

Aracınızın gösterge panelinde ABS ışığı yanarsa, bir arızadan dolayı ABS sisteminin devre dışı kaldığını gösterir.

ABS arıza durumunda aracınızın normal frenleri iyi çalışıyor olsa bile ani frenlerde tekerleklerin kilitlenmesini önleyen sistem (ABS) çalışmaz. Ayrıca aracınızın Denge Kontrol Sistemi (ESP / VSA) ve Çekiş Kontrol Sistemi de (ASR / TCS) devre dışı kalacaktır. Çünkü bu sistemler ABS sistemi ile aynı tekerlek hız sensörlerini kullanmaktadır.

2012 ve üstü tüm yeni model araçlarda bu donanımlar genellikle bulunur. Ayrıca, birçok eski model ve üst sınıf araçlarda bu özelliklerin hepsine veya bazılarına sahiptir. ABS, 2013’ten beri ABD’de satılan tüm yolcu araçları için zorunlu kılınmıştır.

Aracınızdaki ABS uyarı ışığı anti kilit frenleme sistemine bağlı bir uyarı ışığıdır. Aracınızı her stop edip çalıştırdığınızda, araç kontrol mekanizmasının bir parçası olarak ABS ışığı kısa süreli olarak yanar ve söner. Genellikle “ABS” veya her iki tarafında parantez bulunan bir daire olarak tasvir edilir. Işığın rengi sarı, kehribar veya turuncu renktedir. Eğer ışık sönmezse bu ABS sisteminde bir arıza olduğunu veya başka bir arızanın olduğunu bize göstermektedir.

 

ABS Sistemi Nasıl Çalışır?

ABS ile tekerleklere uygulanan fren basınçları ayarlanır ve tekerleklerin kilitlenmesinin önüne geçilir. Her bir tekerleğe monte edilen sensörler sayesinde ECU tekerleklerin dönme hızını izler. Frenleme esnasında tekerleklerden biri diğerlerinden daha yavaş dönüyorsa, bu durum aracın dengesini bozarak kaymasına ve dolayısıyla sürücünün yol kontrolünü kaybetmesine sebep olur. Bu durumda hızla ABS devreye girer ve kilitlenen tekerleğe müdahale ederek sürücünün direksiyon ve fren kontrolünü sağlamasına yardımcı olur. ABS, bu koşullarda otomatik olarak saniyede birçok kez frenleri “pompalayarak” işini yapar. Tüm bu bilgileri özetlemek gerekirse; ABS, otomobilin 4 tekerleğinin fren basınçlarını birbirlerinden bağımsız olarak düzenlemektedir.

ABS, bir fren sistemine verilen ismin kısaltmasıdır. Açılımı ise: AntiLock Braking System’dir. ABS fren sisteminde yavaşlamak için frene bastığınızda ABS kontrol modülü, ABS hız sensöründen gelen bilgiyi okuyarak fren balatalarına basınç gönderir. Normal frenlerden farklı olarak saniyede 18 ile 30 defa arasında fren disklerine “bas-bırak” şeklinde bir baskı uygulanır ve böylelikle tekerleklerin kitlenmesi önlenir.

ABS sistemi frene bastığınızda durma mesafesini azaltmaya yardımcı olurken, aynı zamanda aracın kontrolünü de korumanızı sağlayarak kazaların önüne geçer.

 

ABS İkaz Işığı Neden Yanar?

 • Sigorta atması
 • Arızalı veya kirlenmiş hız sensörleri
 • Sensörler ile ABS Kontrol Ünitesi bağlantısını sağlayan kablolarda kopukluk
 • ABS Kontrol Ünitesindeki Arıza
 • Ampülde arıza
 • Abs beyninin arızalı olması
 • Azalan fren sıvısı
 • Sorunlu hız sensörü ya da bağlantı problemleri
 • Fren hidroliği seviyesinin düşük olması (bazı araç modellerinde ayrıca ABS fren hidroliği deposu bulunur)
  Ayrıca, kilitlemeyi önlemek için her bir tekerleğe doğru miktarda fren hidroliği basıncını uygulayan bir pompa ve valf bulunur. Bu parçalarda bir sorun varsa ABS ikaz ışığının yanmasına neden olabilir.

Eğer ABS sisteminizin bu fonksiyonları yapmasını engelleyebilecek herhangi bir sorun varsa ABS sinyal ışığı yanacaktır. Bazı problemler ışığın geçici olarak yanmasına neden olurken, bazı ciddi arızalarda ise ABS uyarı ışığı yanmaya devam eder.

ABS Işığı Yanarsa Ne Yapmalıyım? Aracınızda ABS uyarı ışığı sönmüyorsa ne yapmak gerekir?

Sinyal ışığının yanmasının pek çok sebebi olabilir. ABS uyarı ışığı aracınızı ilk çalıştırdığınızda yanıyor ve ardından sönüyorsa bir şey yapmanıza gerek yok. Bu araç ilk çalıştığında standart ampül kontrolüdür ve ışığın sorunsuz çalıştığını gösterir.

Sürüş esnasında, ABS ışığı yanarsa fakat kırmızı fren kaz lambası yanmıyorsa panik yapmayın. Aracınızı güvenli bir yere çekin ve stop ederek yeniden çalıştırın. Eğer lambanın yanmasını başka bir sorun tetiklediyse motoru yeniden çalıştırdığınızda ışık sönecektir. Işık yanmaya devam ederse, ABS sistemindeki arızayı teşhis etmek için bir oto servisine aracınızı baktırmanız gerekir. Oto tamir servisine gidene kadar aracınızı düşük hızlarda yavaş ve dikkatli sürün. Servise gidene kadar sürüş esnasında ani ve sert frenlerden kaçınmanız güvenliğiniz açısından faydalı olacaktır.

ABS uyarı lambası ile birlikte kırmızı fren lambası da yanıyorsa, sorun giderilene kadar aracınızı sürmemelisiniz. Bu durumda frenleriniz tutmayabilir ve bir oto çekici çağırarak aracınızı tamir işlemleri için oto tamir servisine çektirmeniz gerekmektedir.

ABS uyarı ışığı aracınızı sürerken yanmaya başladıysa yapacağınız en önemli şey dikkatinizi vermek ve panik yapmamak olacaktır. Birçok durumda ışık yansa bile araç sürmeye devam etmekte sorun yoktur. Eğer fren pedali çalışıyorsa ABS olmadan da sürüşe devam edebilir ve ardından servise giderek ABS kontrolü yaptırabilirsiniz. Bu durumda düşük hızlarda ve kontrollü bir sürüş önerilmektedir.

Eğer ABS ışığı ile birlikte normal fren uyarı ışığı da yanıyorsa mutlaka aracı durdurmalı ve oto çekici ile ile en yakın servise gitmelisiniz.

ABS Uyarı Işığı Nasıl Söndürülür ?

Abs ikaz ışığını söndürmeden önce abs arızasını öğrenmeniz sizin faydanıza olacaktır. Mesela bozuk bir yolda ilerledikten sonra abs lambası yandıysa bir benzinlikte aracın davlumbazlarına, tekerleklerin iç kısımlarına tazyikli su sıkmanız , olmazsa akülerin kutup başlarını çıkarıp 15 dakika beklemeniz önerilir. Bazı durumlarda akülerin üzerlerindeki sigortaların değişmesi veya aks bilyalarının değiştirilmesi de abs uyarı lambasının sönmesini sağlayabilir. Eğer yukarıda yazdığımız yöntemlerden ikaz ışığı sönmezse bir oto servisine doğru yola çıkmanız aracınızın ve sizin faydanıza olacaktır.

ABS Lambası Yanıyorsa Ne Yapmalıyız

Fren hidroliği seviyesini kontrol etmek, çoğu sürücü için kolay bir şeydir. Seviye düşükse, üstesinden gelebilirsiniz. Ancak doğru sıvı türünü kullanmak gerekir.

ABS rezervuarınıza veya ana hazneye herhangi bir fren sıvısı eklemeden önce, aracınızın hangi sıvı tipini kullandığını tespit etmek gerekir. Bu bilgi genellikle rezervuarda veya rezervuar kapağı üzerine yazılı durumdadır. Eğer yazılmamışsa aracın kullanma kılavuzuna bakmak gerekir.

Bazı fren hidroliği türleri diğerleriyle uyumlu değildir, bu nedenle doğru tipin kullanılması çok önemlidir. Örneğin, fren hidroliği deponuzu silikon esaslı DOT 5 fren sıvısı ile doldurursanız ve aracınız polietilen glikol esaslı DOT 3 fren sıvısı kullanıyorsa, iç contalara veya ABS bileşenlerine zarar verebilirsiniz.

Aynı şekilde, bir DOT 4 sistemine DOT 3 sıvısı eklemek , DOT 3 fren sıvısının kaynama noktasının düşük olması nedeniyle sorunlara neden olabilir .

Kullanacağınız sıvı kabının daha önceden açılmamış olması gerekir. Çünkü fren sıvısı higroskopiktir, yani havadaki nemi emme özelliği vardır. Önceden açılmış bir kutudaki sıvı işinizi görmez, frenleme sağlıklı olmaz.

Araçlar hakkında biraz bilgi ve deneyiminiz varsa ABS kontrol ünitenizi ve pompanızın yerini bulabiliyor ve tanıyabiliyorsanız, bunların sıkı bir şekilde takıldığından ve elektrik bağlantılarında çürüme veya korozyon var mı diye kontrol edebilirsiniz. Aynı şekilde ABS sigortasını da kontrol edebilirsiniz.

Servise gitmeden kontrol edebileceğiniz bir diğer şey de, tekerlek hız sensörlerinin sıkı takılıp takılmadığı ve kirleticilerden arındırılmış olup olmadığıdır (kirli mi temiz mi). Bu sensörler her bir tekerleğin göbeğine monte edilir, bu nedenle tekerleklerinizi sola veya sağa çevirerek ön kısımları daha kolay görebilirsiniz. Arkada olanlar biraz daha zor görülür.

Tek tekerlek hız sensörlerinin çalışmasını test etmek için, özel aletler gerekir. Bu aşamaya geldiyseniz yapamayabilirsiniz. Bu durumda yine servise işi bilen ustalara aracınızı baktırmanız faydalı olacaktır.