Önceden 15 günde bir veya ayda bir iç temizliği yaptığınız araçlarınızın bu dönemde sıklıkla dezenfekte edilerek titiz bir temizlik uygulamanız sağlığınız açısından önem arz ediyor. Corona virüse karşı araçlar için uygulanabilecek dezenfekte işlemlerinin başında sıklıkla el sürdüğümüz direksiyon vites topuzu, radya ve diğer araç içi düğmeler, torpido içi ve içinde bulunan eşyalar, bagajda kullanılabilecek eşyalar başta geliyor. Şoför yan koltuğu ve arka koltuklarda da el ile temasın olduğu yerler özellikle temizlenmeli oturduğumuz koltuklarda mümkünse bir örtü kullanılmalı ve bu örtü sıklıkla yenilenmeli.

Toplu taşıma kullanmayı daha az tercih etmemiz gereken bir dönemdeyiz ancak. Toplu taşımayı kullanmamız gerektiği durumlarda mutlaka olacaktır. Bu durumlarda çantamızda bir el temizliği için dezenfektan bulundurmakta fayda var. Hiç yoksa en azından bir ıslak mendil kullanmalıyız.

Araçlarda Corona Virüsüne Dikkat!
Araçlarda Corona Virüsüne Dikkat!

Corana virüsün Türkiye’ye sıçramasıyla birlikte üst düzey önlemeler alınmaya başlandı. Kişisel eşyaların dezenfekte edilmesinin yanı sıra otomobillerin ve toplu taşıma araçlarının da dezenfekte edilmesi gerektiğine dikkat çeken TOBFED Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Mumcu, sıradan otomobiller de bile milyarlarca bakteri bulunduğunu söyleyerek, araçlara mutlaka antibakteriyel iç temizlik yaptırılması konusunda uyarılarda bulundu.

Tüm dünyayı etkisi altına alan corona virüs ile ilgili haberler gelmeye devam ediyor. Bakteriler ve virüslerin yayılması için en elverişli ortamı ise toplu taşıma araçları ve otomobiller sağlıyor. Uzmanlar belediyelerin toplu taşımalar için yaptıkları dezenfekte çalışmalarının ticari taksiler, okul ve personel servisleri ile özel otomobiller için de şart olduğunu vurguluyor. Dünyada hızla yayılan virüsüne karşı araçlarda hijyen bakımından alınması gereken önlemlere değinen TOBFED Genel Başkan Yardımcısı ve Carwax Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Mumcu, “Ellerimizi dezenfekte etmemiz ve maske takmamız çok önemli ancak aracımızın içini dezenfekte etmiyorsak elleri dezenfekte etmenin hiçbir anlamı kalmıyor. Araçların tavanı, tabanı ve havası mutlaka dezenfekte edilmeli” dedi.