Lastik Hesaplama Sistemi En Kolay

lastik hesaplama

 

Lastik ebatlarını değiştirmeyi düşünüyorsanız ve aracınız için doğru olan lastiğe nasıl karar vereceğiniz bulmak için lastik hesaplama aracımızı kullanın.

 

Lastik hesaplama nasıl yapılır? Lastik hesaplama formülü nedir? Lastik hesaplama cetveli ne işe yarar? Aracımız için hangi lastik ebadı alınmalı gibi sorulara aşağıdaki lastik hesaplama sistemi sayesinde cevap bulabilirsiniz. Yedekparca.com.tr de yer alan lastik hesaplama modülü sayesinde arabanız için doğru lastik hesaplaması yaparak lastik boyutlarınızı değiştirebilirsiniz. Lastik hesaplama aracı kullanarak lastik yanak ve taban değerlerinde ne gibi farklılıklar oluşacak. Lastik çapında kaç santimlik değişiklikler olacak hepsini kolayca aşağıda formülünü hazırladığımız lastik hesaplama programı sayesinde öğrenebilirsiniz.

Lastik aplikasyonları araştırarak vakit kaybetmenize gerek kalmayacak. Şu anda kullandığınız lastik boyutu değerleri ile değiştirmek istediğiniz lastik ölçüsü değerlerini aşağıdan seçin ve yüzde kaçlık bir değişim olacak kaç milimetrelik farklar olacak hepsini en ince detayına kadar göreceksiniz. Ayrıca alternatif lastik ebatları kullanarak lastik satın almadan önce fikir edinmiş olursunuz. Lastik boyut hesaplama aracı ile mesela mevcutta kullandığınız 15 inç janttaki lastiklerinizi diyelim büyütmeye karar verdiniz 1 takım 16 inç jant alarak bu janta uyumlu lastik ebadı ne olmalı sorusuna aşağıdaki oto lastik çapı hesaplama sistemiyle doğru kararlar verebilirsiniz. Lastik çevresi ne kadar değişime uğrayacak çapta ne kadarlık değişkenlikler olacak tüm detayları milimine kadar öğreneceksiniz. Böylece eşdeğer lastik ebatları ile daha konforlu lastik boyutu kullanarak yumuşak sürüşler yapabilir aracınızın sürüş konforunu artıracak farklı bir lastik boyutu kullanabilirsiniz.

 

Lastik ve Jant Hesaplama Programı

Lastik ve jant hesaplama programı size verdiği değerlerin çok üstüne çıkmadan farklı boyutlarda lastik ebadı kullanmanız mümkün. Bazı araçların çamurluk ve lastik arasındaki mesafe çok dar olduğundan bu araçlarda sadece araç üreticilerinin katalog değerleri olan orijinal lastik ebatlarını kullanmanızı ve bunları değiştirmemenizi tavsiye ederiz.

Lastik ölçüsü nasıl hesaplanmalı? Lastik yanak kalınlığı ne kadar? Lastiğin taban genişliği ne kadar? Lastik yüksekliği hesaplaması? Lastik toleransları ne kadardır? Aşağıdaki lastik oran hesaplama sistemi ile hepsini bulacaksınız. Lastik uyumluk hesaplaması yaparak otomobil için en doğru tekerlek boyutunu seçebilirsiniz. Tüm bu hesaplamaları yaparak lastik yarıçap değişikliği ne kadar olacak öğrenmek için aşağıdaki tablodan aracınızın kataloğundaki lastik değerlerini işaretleyerek seçim yapın ve değiştirmek istediğiniz boyutları girin lastik yarıçapında oluşacak farklılıkları görün.

Ayrıca en alt kısımda bulunan off road 4×4 ve arazi araçları için Amerikan ölçü biriminden Avrupa ölçü birimine uygun lastik ebatlarını hesaplamayı görebilirsiniz. Diyelim offroad aracınızda 30×9.50r15 ebadında lastik kullanıyorsunuz sistemin bize verdiği değerler 241 / 79 / 19 şeklinde olacaktır. Tabi bu ebatlarda lastik olmadığı için en yakın bu değerlere en yakın ölü olan 255/70r15 veya 235/75r15 ebatlarında aracınızın çamurluk ve yükseklik oranlarının size müsade ettiği oranlarda ebat değişikliği yapmanız mümkün olmaktadır. Bazı Amerikan ölçüsü lastiklerinin standart boyutlarda karşılığı yoktur. Örneğin 39×13.50r17 ebadına muadil Avrupa ölçü biriminde büyük bir lastik mevcut değildir.

Not: Lastik hesaplama aracımız sadece genel karşılaştırma amaçlıdır. Lastik boyutlandırma veya satın alma kararlarını yalnızca hesap makinesine dayandırmanızı önermiyoruz. Bir lastiğin gerçek fiziksel boyutu, lastik üreticisi tarafından sağlanan boyutlardan farklı olabilir ve bu araç, yük endeksi ve hız derecesi gibi diğer önemli faktörleri dikkate almaz. Bu hesaplamalar (ve tüm çevrimiçi lastik boyutu hesaplayıcıları tarafından sağlananlar) bu varyasyonları hesaba katmaz. Lastiklerinizin uygun olduğundan emin olmanın yolu, lastik uzmanları kişilere danışmaktır. Aracınızda her zaman araç üreticilerinin orijinal katalog değerlerinde olan lastik boyutlarını kullanmanızı tavsiye etmekteyiz. Bu aracı tasarlayan mühendisler ve fabrika tüm hesaplamaları yaparak en doğru lastik boyutu ile araçları fabrikadan çıkarmaktadır. Bu nedenle değişik bir jant botuna geçmek istediğinizde veya orijinal lastik ebadını piyasadaki lastik satıcılarından temin edemediğiniz durumlarda alternatif ancak çok yakın oranlarda olan lastik boyutları kullanmanız aracınız ve sürüş güvenliği açısından faydalı olacaktır. Tekrar edelim her zaman aracınızın katalog değerleri ve fabrika verileri ne ise bu boyutlarda lastik boyutu kullanmanız sizin ve aracınız için faydalı olacaktır ve tavsiyemiz her zaman bu yöndedir.

Lütfen orijinal oto lastik ölçünüzü ve karşılaştırmak istediğiniz lastik ölçüsünü aşağıdan seçiniz

Genislik
Yükseklik
Çap
Orjinal Lastik
Istenen Lastik
Hesaplanan Değerler
Orjinal Lastik Çapi (mm)

Inch Hesabı

Istenen Lastik Çapi (mm)

Inch Hesabı

Aradaki Fark (mm)

Inch Hesabı

Değişim Yüzdesi: %

Off-Road Lastikleri Ebat Dönüştürme

Avrupa ölçü değerleri girerek Amerikan Ölçü birimine inç’e göre lastik hesaplayın. P-Metrik Ölçü Birimine örnek lastik boyutu: 265/70R15

Amerikan ölçü birimi İnç’den Avrupa ölçü birimine metrik sisteme göre hesap yapın. İnç ölçü birimine örnek lastik ebatı: 31X10.50R15