MTV Motorlu Taşıtlar Vergisi Ne Kadar?

Nis 25, 2020 , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,
mtv hesaplama

Motorlu Taşıtlar Vergisi MTV Nedir?

Motorlu Taşıtlar Vergisi MTV, motorlu kara taşıtlarının doğaya salmış olduğu emisyon oranına, aracın yaşı ve koltuk sayısına göre Türkiye Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) tarafında her yıl (bankalar kurulu kararı olmaması durumunda) yeniden değerleme oranına göre tutarları belirlenen bir taşıt vergisidir.

Üzerine araç ruhsatı bulunan kişiler MTV taşıt vergisi tutarını her sene iki defa ödemekle yükümlüdür. Otomobil, minibüs, otobüs, motosiklet vb. kara taşıtları dâhil olmak üzere helikopter, uçak, motorlu deniz araçları gibi taşıtlar için MTV ödenmek zorundadır. Bu tür taşıtların trafik sicil kayıtları aktif olduktan sonra MTV ödenmeye başlanır. Taşıtın trafik sicil kaydı silinene dek MTV ödeme zorunluluğu bulunur.

Bu belirleme ölçütleri arasında vergiye en fazla etkisi olan emisyon oranıdır. Emisyon oranı ise motorun silindir hacmi (motor gücü) ile doğru orantılı olarak azalıp, artar. Bu sebeple motor gücü düşük olan araçlar daha az vergi öder.

Mtv 2020 Fiyatları

2020 Mtv fiyatları %12’lik artışa göre yeniden belirlendi. Mtv fiyatları, aracın tescil tarihinin 1 Ocak 2018 tarihinden önce ve sonra olmasına göre ayrı tablolardan değerlendiriliyor. Siz de aracınızın motor silindir hacmi, yaş ve tescil tarihi özelliklerine göre Mtv fiyat tablosundan vergi tutarınızı öğrenebilirsiniz.

 

MTV 2020 Araç Vergisi Ne Kadar Kaç TL Oldu? 2020 MTV ne kadar?

Araç sahipleri 2020 yılında Motorlu taşıt vergisi ne kadar olacak. Yazımızda MTV ile ilgili yapılan değişiklikleri okuyabilir ve ödeyeceğiniz MTV tutarını bu yazımızda görebilirsiniz.

2020 yılı Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) artış oranı yüzde 12 olarak belirlendi. Motor hacmine göre Motorlu Taşıtlar Vergisi tutarları belli oldu detayları aşağıda.

Karar, Resmi Gazete’de yayımlandı. Motor hacmine ve aracın yaşına göre MTV tutarları belli oldu. Motorlu taşıtlar için iki kıstas ve matrah farkları bulunuyor. Aracın tescil tarihi 01.01.2018’den önceyse aracın yaşı ve motor hacmine göre MTV hesaplanıyor. 01.01.2018 tarihi ve sonrasında tescili yapılan araçlar için ise yaş, motor hacmi ve aracın matrahına göre hesaplama yapılıyor.

 

2020 MTV Hesaplama Nasıl Yapılır?

MTV hesaplama işlemleri yaparken, araç yaşı, araç modeli, araç silindir hacmi ve araç tip bilgilerine ihtiyaç duyulmaktadır. Bu bilgilere göre ilk 6 ayda ve ikinci 6 ayda ödenecek MTV tutarı bilgisini aşağıdaki tabolada görebilirsiniz.

Eğer aracın tescil tarihi 01/01/2018 tarihinden önceyse aracın yaşı ve motor hacmine göre MTV ödeniyor. 01/01/2018 ve sonrasında ilk tescili yapılan araçlar için ise yaş, motor hacmi ve aracın matrahına göre vergilendirme yapılıyor.

 

İlk tescil tarihi 01.01.2018 Öncesinde olan Taşıtların 2020 MTV Fiyatları:

01/01/2018'den Önce Alınan Otomobiller İçin MTV


İlk tescil tarihi 01.01.2018 Sonrasında olan Taşıtların 2020 MTV Fiyatları:

01/01/2018'den Sonra Alınan Otomobiller İçin MTV

Motorlu Taşıtlar Vergisi MTV Hesaplama

Araç verginiz yukarıdaki ilgili tablolardan kolayca hesaplayabilirsiniz. Motorlu Taşıtlar Vergisi’nin hesaplanmasında aracın türü, yaşı ve motor hacmi önem taşıyor. Aracın otomobil, kamyon, kamyonet, minibüs, otobüs, panelvan olmasına göre ödenecek vergi tutarı değişiklik gösteriyor. Motorlu Taşıtlar Vergisi, otomobil ve motosikletlerin yaşı ve silindir hacmine göre, otobüslerin yaşı ve oturma kapasitesine göre belirleniyor. Kamyon ve kamyonetlerde ise aracın yaşının yanı sıra azami toplam ağırlığı göz önünde bulundurularak MTV tutarı hesaplanıyor. Bu bilgiler ışığında ilk 6 ayda ve ikinci 6 ayda ödenecek tutar bilgisine yukarıdaki tabloda görebilirsiniz.

Örnek; yukarıdaki tabloya göre bir motorlu taşıtlar vergisi hesaplamasını birlikte yapalım. Aracınızın tescil tarihini 2018 öncesine ait olduğunu düşünelim. Aracınızın yaşı 7-11 yaş aralığında ve motor silindir hacmi de 1601–1800 cc değerinde olsun. Bu özellikteki aracın yıllık Motorlu taşıtlar vergisi borcu 1364 TL dir. Yıllık tutarı 2’ye böldüğümüzde Mtv 1. Ve 2. taksit ödemesi 682 TL şeklinde hesaplanabilir. Sizde aracınızın tipine göre yukarıdaki tabloda yıllık MTV rakamını görebilir ve hesaplama işlemini basit bir şekilde yapabilirsiniz.

 

MTV Ödeme Tarihleri Ne Zaman?

MTV ödemeleri yılda iki kez olarak uygulanıyor. MTV’nin ilk taksit ödemesi 1-31 Ocak tarihleri arasında, ikinci taksit ödemesi 1-31 Temmuz tarihleri arasında yapılmalıdır. Ocak ve Temmuz ayında 2 eşit taksitle yapılan MTV ödemelerinizi hızlı ve zahmetsiz bir şekilde yapmak istiyorsanız internet ortamında kolayca yapabilirsiniz. MTV ödemelerini e-Devlet aracılığıyla ya da GİB internet sitesi üzerinden sorgulama ve ödemeniz mümkün.

Araçların trafik sicil kayıtları başladığı zamandan itibaren, araçların ruhsat sahipleri vergi mükellefi olur ve zorunlu olarak MTV vergisini ödemekle yükümlüdür. Satın alınan taşıt, bir takvim yılının ilk altı aylık süresi içinde trafiğe kaydedilmiş ise takvim yılının başından, ancak son 6 aylık süresi içinde trafiğe kayıt edilmiş ise son altı aylık dönem başından itibaren vergi yükümlüsüdür. Zaten araç trafiğe kayıtlı durumdaysa ve sadece el değiştirirse, yine aynı koşullar geçerli olur. Takvim yılının başlangıç ve bitiş tarihlerine göre vergi ödeme zamanı belirlenir. MTV ödeme tarihleri genel olarak, her sene ocak ve temmuz aylarıdır.

 

MTV Borç Sorgulama 2020

Araç vergi borcu sorgulama ile önceki dönemlerden kalan, ödemediğiniz Mtv borçlarınızı da görebilirsiniz. Ödeme yapmayı unuttuğunuz ya da ertelediğiniz borçlarınız için de Mtv sorgulama ve ödeme yapmayı ihmal etmeyin.

Motorlu taşıtlar vergisi, yılda iki kere eşit taksitler halinde ödeniyor. 2020 Mtv ödemesi ilk taksiti, 1-31 Ocak tarihleri arasında yapılıyor. 1 Ocak 2020 tarihi itibariyle isteyen araç sahipleri ise hem Ocak hem Temmuz ödemesini aynı anda yapabilirler.

 

MTV ödenmeden muayene yaptırılabilir mi?

Motorlu Taşıtlar Vergisi her yılın Ocak ve Temmuz aylarında, ayın son gününe kadar ödenebilmektedir. Bahsi geçen aylarda, ayın son gününden önce yapılan araç muayene işlemlerinde MTV borç olarak görünmez ve araç muayenesi için sorun olmaz. Bu durum sadece Ocak ve Temmuz aylarında yapılan muayeneler için geçerlidir.

 

MTV hangi araçlar için ödenmez?

 • Genel ve özel bütçeli idareler, sosyal güvenlik kurumları ile il özel idareleri, belediyeler, köy tüzel kişilikleri ve Türkiye Kızılay Derneği adına kayıt ve tescil edilen taşıtlar
 • Karşılıklı olmak şartı ile, yabancı devletlerin Türkiye’de bulunan elçilik ve konsolosluklarıyla, elçi, maslahatgüzar ve konsoloslarına, elçilik ve konsolosluk memurlarına ve ait taşıtlar,
 • Sakatlık dereceleri % 90 ve daha fazla olan malul ve engellilerin adlarına kayıtlı taşıtlar ile diğer malul ve engellilerin, bu durumlarına uygun hale getirilmiş özel tertibatlı taşıtlar.
 • Aracın geçmiş dönemlere ait borcu olmamak şartıyla hurdaya çıkmış araçlar.
 • Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonuna intikal eden bankalara, tasfiyeleri Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu eliyle yürütülen müflis bankaların iflas idarelerine ait taşıtlar.

Motosiklet ve otomobillerde yalnızca araçların yaşı değil aynı zamanda silindir hacmine göre hesaplama yapılmaktadır. Otobüsler için motorlu taşıt vergisi hesaplanmak istendiği zaman ise otobüsün oturma kapasitesi ve yaşına bağlı olarak bir hesaplama yapılır. Kamyonlar için vergi hesaplaması işleminde ise aracın yaşının yanı sıra azami toplam ağırlığı dikkate alınmaktadır.

Araç sahipleri motorlu taşıtlar vergisi MTV ödemesini yapmak için, araçlarının kayıtlı olduğu il ya da ilçede bulunan vergi dairelerine müracaat ederek yapabilirler. Ayrıca MTV ödemeleri anlaşmalı olan bankaların şubelerinden, internet bankacığı ve mobil bankacılık uygulamaları ve Gelir İdaresi Başkanlığının internet sitesi aracılığıyla kredi ya da banka kartı ile ödeme işlemi gerçekleştirilerek motorlu taşıtlar vergisi ödemesi tamamlanabilir. Ancak birçok kişi bu ödemeyi internet bankacılığı üzerinden yapmak istiyor. Bu aşamada ise dikkat edilmesi gereken en önemli şey ise e-dekontların makbuz yerine geçmemesidir. Yani bu şekilde bir ödeme yapmak isteyen araç sahiplerinin motorlu taşıtlar vergisi ödemesi yapmaları sonrasında banka şubesine giderek tahsilat makbuzu almaları gerekmektedir. Verginin gecikmesi durumunda ise eğer yılın ilk taksitinde gecikme varsa ikinci taksitte borçlar toptan olarak tahsil edilir. Ancak hiç vergi ödemesi yapılmamışsa araç sahiplerinin banka hesaplarına haciz koyulur.

 

MTV ödemesini nasıl yapabilirim?

Günüzmüzde MTV ödemeleri birçok kanaldan yapılabilir durumdadır. Motorlu taşıtlar vergisi için yapılacak olan ödeme Gelir İdaresi Başkanlığının Borç Ödeme yöntemiyle gerçekleştirilir. GİB MTV ödemesi için ilgili sayfanın MTV ve Trafik Para Cezası Ödeme bölümüne tıklanmalıdır. Ödemenin yapılabilmesi için vergi mükellefinin sorgulama yapıp araç ve borç kaydını görmesi gerekir. Bu sorgulama işleminde T.C. kimlik numarası, vergi kimlik numarası ve plaka bilgisi girilir. Sonrasında ödeme ekranından diğer adımlar uygulanabilir. MTV, 02.00 ile 22.00 saatlerinde, anlaşmalı bankaların internet ve mobil kanalları üzerinden de ödenebilir. Anlaşmalı bankalar listesi, Gelir İdare Başkanlığının web sitesinde “Vergi Tahsil Yetkisi Olan Bankalar” şeklinde belirtilmektedir. Buna istinaden ilgili bankalar aracılığı ile MTV’ler ödenebilir.

 • Tüm Vergi Dairelerinin veznelerine,
 • Gelir İdaresi Başkanlığı’nın (http://www.gib.gov.tr/) sayfasında açıkladığı bankaların veznelerine,
 • İnternet Bankacılığı hizmetinden faydalanarak internet hesabınızdan,
 • Gelir İdaresi Başkanlığının internet sitesinde duyurduğu bankaların kredi kartından yapılabilir.

 

MTV Taksitle Ödeme Nasıl Yapılır?

Motorlu taşıtlar vergisi kredi kartıyla da ödenebilir. Vergi tutarının taksitlendirilmesi, sadece kredi kartı ile gerçekleşen ödemelerde mümkündür. MTV taksit seçeneği ile daha uygun koşullarda MTV ödemesi yapılabilir. Bazı bankalar MTV ödeme dönemlerinde çeşitli taksit avantajları sunar. MTV’de taksit imkânı sunan anlaşmalı bankalar arasında İş Bankası, Akbank, Finansbank, Halkbank ve Ziraat Bankası bulunmaktadır. En son anlaşmalı banka listesine GİB sitesinden ulaşabilirsiniz. GİB anlaşmalı bankaların güncel listesine bu linkten ulabilirsiniz: https://www.gib.gov.tr/yardim-ve-kaynaklar/yararli-bilgiler/anlasmali-bankalar-vergi-tahsil-yetkisi-verilen-bankalar Taksitlendirme işlemleri MTV ödeme dönemlerini kapsamaktadır. Bu tarihler içinde taksitlendirme ve ödeme işlemlerinin gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Genellikle bankaya göre değişmekle birlikte MTV ödemeleri 2 veya 3 taksit şeklinde ödenir. Tüm işlemler banka şubelerinden, mobil veya internet bankacılığından gerçekleştirilebilir. Aynı zamanda GİB internet sayfasından da bankaların taksit seçeneklerine ulaşılıp, buradan ödemede yapılabilir. Online olarak ödeme yapılmışsa ve tahsilat belgesi resmi işlemlerde kullanılacak ise bu belgenin çıktısı alınmalıdır. Belgenin resmi nitelik taşıması için işlem sonrasında vergi dairesine onaylatılmalıdır.

 

Araç Vergisi Borcu Olan Araç Satılabilir mi?

Motorlu Taşıtlar Vergisi borcu olan araç satılamaz ve muayeneden geçmez (detaylı bilgi için araç muayenesi yazımızı inceleyin). Bundan dolayı aracınızla ilgili resmi bir işlem yapmak istiyorsanız, vergi borcu olup olmadığını öğrenmenizde fayda var. Öte yandan aracınızın muayeneden geçmesi için geçerliliği devam eden bir trafik sigortasına da sahip olması gerekir. Aracınızın trafik sigortasının bitmesine kalan günü ise araç sigortası sorgulama sayfamızdan öğrenebilirsiniz.

 

MTV Geç Ödenirse veya Ödenmezse Ne Olur?

MTV bedelleri senede iki kez ödenir. Herhangi bir nedenden dolayı MTV’nin ödenmemesi söz konusu ise tutara faiz işlemeye başlar. Ödenmesi gereken tutara, aylık olarak %2.5 oranında faiz uygulanmaktadır. Uzun bir süre boyunca ödeme yapılmaması halinde, Maliye Bakanlığı harekete geçer. Böyle bir durumda Maliye Bakanlığı ilk olarak, vergi mükellefine bir uyarı mektubu ileterek ödemenin gerçekleşmesini ister. Bu uyarı neticesinde herhangi bir ödeme yapılmazsa, vergi mükellefinin banka hesaplarına blokaj işlemi gerçekleştirilebilir. Sonuç olarak, banka hesaplarından tahsil gerçekleşmemişse diğer yöntemler uygulanır. Bu süre zarfında MTV borcuna faiz işlemesi sürer. Motorlu taşıtlar vergisinin ödenmemesi hali devam ediyorsa vergi dairesi tarafından ilgili araca haciz konulabilir.

 

Mtv Ödenmezse Ne Olur?

 1. Mtv borcuna gecikme faizi eklenir.
 2. Banka hesaplarına e-haciz uygulanabilir.
 3. Aracın satış işlemleri yapılamaz.
 4. Araç muayenesi yapılamaz.

Mtv geç ödenirse aylık %1,4 gecikme faizi işlemeye başlıyor ve Mtv için yatırılması gereken tutar her ay artıyor. Yani faiz ödememek açısından motorlu taşıtlar vergisi ödeme tarihleri arasında araç vergi ödemesi yapmak oldukça önemli.

Arabanın vergi borcu ödenmezse ve gecikme faizi de yatırılmazsa vergi tahsili için e-haciz işlemleri ile uğraşmak zorunda kalınabiliyor.