Şase No İle Yedek Parça Sorgulama

Mar 30, 2020 , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,
Şase No ile Yedek Parça Sorgulama

Şase No ile yedek parça sorgulama nasıl yapılır?

Aracınıza ait parçaları sorgulamak için gerek araç üzerinde işaretli yerlerde bulunan şase numarasına bakarak yada en kolayı araç ruhsat belgesinde yazan şasi numarasını girerek sorgulama yapabilirsiniz. Şase numarası ile sorgulama yaptığınızda gördüğünüz oto yedek parça ürünleri aracınıza %100 uyumludur ve bu parçalardan ister orijinal ürünleri istersenizde yan sanayi denilen diğer yedek parça ürünlerini tercih edebilirsiniz.

Şase no ile yedek parça sorgulama

Araç Şasi Numarası (VIN) Nedir?

Şase numarası için tüm araçların kimlik numarası olarak tabir etsek yeridir. Her araca özel sayı ve rakam kombinasyonlarında oluşur ve benzersizdir. Aynı numara bir başka araçta kesinlikle yoktur. İnsanların kimlik kartında bulunan vatandaşlık numarası herkeste farklı olduğu gibi araçlar içinde şase no farklı olmaktadır.

Şasi numarasının ilk kullanımı 1954 yılında olsa da kullanımın ilk yıllarında herhangi bir standart yokmuş. 1981 yılına kadar her üreticinin kendi kendine ve farklı formatlarda araçlarına koyduğu seri numarası olan şasi numarası, 1981 yılına gelindiğinde Amerikan Ulusal Otoyol Trafik Güvenliği İdaresinin getirdiği standartla 17 karakterli bir görünüme bürünmüş.

Trafiğe çıkan her araç için zorunlu olan şasi numarası, aracın hangi yıl hangi ülkede üretildiğini, üretim yılını, araç kasa ve motor tipini, aracın üretildiği fabrikayı ve o fabrikadan çıkan kaçıncı araç olduğunu gösterir. Her ne kadar “numara” olarak tanımlansa da 17 hane içinde bazı harfler de bulunur. Harfler arasında “o” harfi, “i” ve “q” harfleri bulunmaz. Bunun nedeni ise bu harflerin, “0” (sıfır) ve “1” (bir) rakamlarıyla karışmasının önüne geçmektir.

5664 Şase Sorgulama Nasıl Yapılır?

Bu sorgulama hizmeti ücretlidir ve GSM operatörleri bu ücreti cep telefonu faturanıza yansıtmakta veya kontörlü ise kontör miktarınızdan düşürmektedirler.

Hasar Geçmişi Sorgulama
Plakayı yazın, TURKCELL, AVEA, VODAFONE 5664’e gönderin. Aracın plakası değişmiş olsa bile, hasar geçmişi anında cebinize gelsin.

Örnek: 34SON077

Diğer Sorgulama Şekilleri: “Şasi No” ile sorgulama: bu sorgulamada HASAR ve ŞASİ NO arasına S harfi konulmalıdır.

Örnek: HASAR S WL38CVJHE1K313615

Şase Numarası Arabanın Neresinde Bulunur?

Şase numarası aracın üretim aşamasında fabrika tarafından motor blok kısmına ve aracın şase bölümlerine pres baskı ile basılmaktadır. Silinip değiştirilmesi çok zor olan bölümlerde bulunmaktadır. Diyelim ki düzenbazlar bunu değiştirdi tespit edilmesi halinde bu bir suçtur ve caza işlemleri vardır. Ayrıca araçlarımızın genellikle şoför kapısında yan tarafında şasi numarası bulunabilmektedir. Yolcu kısmında ön cam alt kısmı ile ön kaput arasında şasi numarası yer alır. Aracınızın ruhsatında, sigorta poliçesinde ve kasko evraklarında da bu bilgiye yer verilmektedir.

Şase No Ruhsatta Nerede Yazar
Şase No Ruhsatta Nerede Yazar

Her araca özel olarak verilen şase numarası ile aracınız hakkındaki bir çok bilgiyi öğrenmenize yarar. Otomotiv sanayisinde; araba, kamyon, motosiklet, scooter gibi her türlü motorlu taşıtın ve hatta römorkların kimlik kartı olarak kabul edilebilecek araç şasi numarası, her araca özel olan 17 haneli bir seri numarasından oluşur. VIN (Vehicle Identification Number/Araç Tanımlama Numarası) olarak da bilinen şasi numarası; Zorunlu Trafik Sigortası’ndan araç hasar durumuna, Kasko Sigortası’ndan yedek parçaya kadar pek çok işlem için sorgulama yaparken gereken yanınızda olması gereken temel bilgidir. Şimdi, şasi numarası ile ilgili neler yapabiliriz bakalım.

Şase no ile neler yapılır?

Şase numarası sayesinde ulaşabileceğiniz araç bilgileri yedek parça sorgulama, kilometre sorgulama, hasar sorgulama, boya renk kodu sorgulama, borç sorgulama, trafik cezası sorgulama, çalıntı araç sorgulama, teyp radyo kodu bulma, filtre sorgulama, araba fabrika çıkış özellikleri sorgulama, araç garanti sorgulama, araç geçmişi sorgulama, tramer sorgulama gibi bir çok işlemi kolaylıkla yapabilirsiniz. Yedek parça satıcılarının işlerini kolaylaştıran şasi numarası (VIN) ile sorgulama yaparak araç için en doğru parçayı müşterilerine sunmalarını kolaylaştırmaktadır.

Yukarıdaki hizmetleri ücretsiz sunun internet siteleri olduğu gibi bu hizmetleri ücreti ile sunan web siteleri de mevcuttur. Takdir edersiniz ki şase no ile bu kadar hizmetin sunulması devasa bir emek ve vakit kaybı ile mümkündür.

Şase no değiştirmek, silme, kopyalama ve kazıma gibi işlemler trafik yönetmeliğinde yasaktır. Araç satış işlemlerinde ve trafik muayenesinde dikkat edilen şase numaraları şüpheli durumlarında aracın trafikten çekilmesi ve araç sahibinin cezai işlemler ile karşılaşması mümkündür.

Şasi Numarasının Kaçıncı Karakteri Ne Anlama Geliyor?

  • Numaranın ilk iki karakteri, aracın nerede üretildiğini gösterir. Bu karakterler sayesinde aracın üretildiği kıtayı ve ülkeyi öğrenebilirsiniz.
  • Üçüncü karakterler aracın ne tip bir araç olduğunu belirtir. Yani üçüncü karakter sayesinde aracın otobüs mü otomobil mi olduğu ile ilgili bilgiye ulaşılabilir.
  • Dördüncü karakterden sekizinci karaktere kadar sırasıyla aracın markası, motor hacmi ve motor tipine işaret edilir.
  • Şasi numarasının dokuzuncu karakteri güvenlik numarasıdır.
  • Onuncu karakter, model yılını gösterir.
  • On birinci karakterden aracın üretilmiş olduğu fabrika anlaşılır.
  • En sondaki 6 karakter ise aracın seri numarasıdır.

Geri kalan karakterler ise aracın seri numarası olarak bilinir.

Karakter Ülke Kodu
A, B, C, D, E, F, G, H  Afrika’da Üretim
J, K, L, M, N, P, R  Asya’da Üretim
S, T, U, V, W, X, Y, Z  Avrupa’da Üretim
1, 2, 3, 4, 5  Kuzey Amerika’da Üretim 
6,7 Okyanusya Ülkelerinde Üretim
8,9 Güney Amerika’da Üretim

Şasi numarasına evrak üzerinden de ulaşılabilinir. Bu özel numara; aracın ruhsatında, araç sigortaları poliçelerinde, servis ve bakım evrakında, hatta trafik cezalarında bile yer alabilir. Özellikle zaten yasal olarak da yaptırılması gereken ve olası kazalarda üçüncü şahıslarda neden olunabilecek maddi veya bedensel hasarın tazmini için kullanılan Zorunlu Trafik Sigortası, şasi numarasına en kolay ulaşabileceğiniz belgelerin başında gelir.