Yeni Audi A8 L’de En ince ayrıntısına kadar geniş mekân dizaynı

Yeni Audi A8 L’nin iç kullanım mekânı adeta bir dinlenme alanı gibi. İster kısa ister uzun mesafeli bir yolculuk olsun, her zaman için Audi A8 L’nizle varış noktanıza kendinizi dinlenmiş hissederek varacağınızdan emin olabilirsiniz. Yolculuğunuzun öncesinde, sırasında ve sonrasında, en özel isteklerinizi dahi karşılayabilen pek çok özellik sizi bekliyor.

 

Audi A8 L, tipik Audi sürüş keyfini geliştirerek, yolculuğu büyük bir memnuniyete dönüştürür. Arkadaki konforlu koltuklarda oturan yolcular, bir önceki nesli ile karşılaştırıldığında, genişletilmiş son derece ferah mekânın keyfini çıkarırlar. Aktif şasi teknolojisi her türlü sürüş durumunda sınırsız bir konfor ve dinamik sürüş deneyimi sunar. Ambiyans aydınlatma tasarımı da yenilikçi konfor ve eğlence işlevleriyle birlikte en yüksek düzeyde dingin bir seyahat deneyimini garanti edecektir. Hareket halindeyken bir lounge’un size sunduğu etkide dinlenebileceğiniz başka bir yer yoktur. Çok çeşitli ayar seçenekleri, opsiyonel masaj işlevi ve özellikle rahat bir dinlenme pozisyonu sağlayan ayak dayama sayesinde sağ tarafındaki arka yolcuya azami oturma konforu sunar. Ayrıca yolcu koltuğu elektrikli olarak oldukça ileri hareket ettirilebilir, sırtlığı ileri katlanarak azami bacak mesafesi sağlanır ve ayak dayamanın ayak masajı özelliği ve arka koltuk eğlence sistemi (Audi tabletleri), Audi A8 L’nin arka bölümünü mükemmel bir şekilde tamamlar.

 

audi a8 l iç mekan

Hava kalitesinin fark edildiği yer
Feinstaub, Abgase und andere Schadstoffe bleiben draußen: das Air Quality Paket sorgt für reine Luft im Audi A8 L.
Hava kalite paketi, bir düğmeye dokunulmasıyla aracın iç mekânında hoş bir koku sağlar. Toplamda iki farklı koku mevcut olup bu kokular özel olarak bu araç için geliştirilmiştir.

 

Kokunun yoğunluğu üç aşamalı olarak MMI touch üzerinden ayarlanabilir. İç mekân kokusunun yayılmasıyla eş zamanlı olarak dışarıdan gelen hava da fitreden geçirilerek etkili şekilde temizlenir. Hava kalitesi, iyonizasyon ile fark edilir şekilde iyileştirilir.

 

Audi A8L 2020 Reklam Videosu

 

Audi A8L 2020 model otomobilin iç ve dış resimleri aşağıda inceleyebilirsiniz.

 

Hafif yapılı bir büyük ağırlık
Yeni Audi A8 L’de tıpkı önceli gibi yenilikçi hafif yapı teknolojisini temsil eder. Çoklu malzemeli uzay kafesi tasarımı, aracın gövdesinin tartıda daha düşük çıkması anlamına gelir. Aynı zamanda burulma direnci de yüzde otuz oranında artırılır.

 

 

 

Audi A8L

 

Audi A8L

 

Audi A8L

 

Audi A8L

 

Audi A8L

 

Audi A8L

 

Audi A8L

 

Audi A8 L’de opsiyonel olarak sunulan Audi AI Aktif Süspansiyon’un iki temel görevi vardır. Bir yandan, yol koşullarını, yolun yapısını ve hızı dikkate alarak her türlü yükte aracın çaprazlamasına ve uzunlamasına dengesi için kapsamlı ve etkili bir destek sunar. Bu da önemli ölçüde daha yüksek bir sürüş konforuyla sonuçlanır. Diğer yandan da bu yenilik, pasif güvenliği artırır: quattro tarafından sürekli olarak sağlanan tüm tekerlerden çekiş, tam frenleme durumunda kuvvetleri dört tekerleğin tamamına en hassas şekilde dağıtarak fren kuvveti optimize edilir. Yunuslama hareketi aktif şekilde dengelenir ve fren mesafesi de önemli ölçüde kısalır. Buna ek olarak yandan çarpışma durumunda araç, yarım saniye içinde yerden 80 milimetre kadar yükselerek iç mekânda güvenliği artırır. Tüm bu işlevler yeni geliştirilen aktif süspansiyon sayesinde ilk kez tamamen elektromekanik olarak çalışmakta ve gereken kuvvetler her bir tekerleğe tek tek ve duruma uygun şekilde uygulanabilmektedir. Merkezî kontrol birimi, sensör sinyallerini değerlendirir ve ilgili komutları, ilgili amortisörün sönümleme kuvvetini sonsuz şekilde ayarlayan solenoid valflere gönderir.

 

Audi A8L

 

Audi A8L

 

Audi A8L

 

Audi A8 L yarı hibrit bir araçtır. İçten yanmalı motor ile 48 volt su soğutmalı, kayış tahrikli marş jeneratör ve güçlü bir lityum iyon akü kombinasyonu ilk kez standart olarak sunulacaktır. Bu yeni ünite, daha yüksek verim ve artan sürüş konforuyla nitelenen bir dizi iyileştirmenin temelini oluşturur. Kayış tahrikli marş jeneratörünün (Belt Starter Generator/BSG) iki görevi vardır: elektrik motoru veya alternatör olarak çalışabilmektedir.

 

Elektrik motoru olarak görev yaptığında, fazladan 60 Newton metrelik önemli bir torku sağlar. Bu, Audi A8 L’de eşsiz bir işlev için kullanılır: İçten yanmalı motor 30 ile 160 km/s arasında 40 saniyeliğine kapatılarak, konforlu, sessiz ve emisyonsuz bir seyir sağlar. BSG, motoru her an çalıştırabilecek yeterlilikte güce sahiptir. Gaz pedalına dokunduğunuz anda motor derhal harekete geçer.

 

Jeneratör, yavaşlama sırasında dahi çeşitli avantajlar sunar: Arka aksın üstünde bulunan güçlü aküyle birlikte daha yoğun bir enerji geri kazanımını mümkün kılar. Bu sayede frenleme sırasında kaybedilen enerji, verimliliği arttırmak üzere aküye geri beslenir. Bundan böyle yeni nesil A8 L modelleri, yeni performans ibaresiyle sunulacak ilk otomobiller olacak. Her ikisi de altı silindirli olmak üzere, 3.0 TDI’ın 210 kW’lik (286 hp) versiyonu Audi A8 L 50 TDI, daha güçlü olan, 250 kW’lik (340 hp) 3.0 TFSI, Audi A8 L 55 TFSI olarak adlandırılır.

 

Audi A8L

 

Audi A8L

 

Audi A8L

 

Audi A8L

 

Audi A8L

 

Yeni direksiyon modu
Dinamik tüm tekerlerden yönlendirme sistemi, sürüş durumuna bağlı olarak yeni Audi A8 L’nin direksiyon davranışını ayarlar.

Her hız, farklı direksiyon yönlendirme gereksinimine yol açar: Düşük hız aralığında kolay yönlendirilebilmek önemliyken, yüksek hızlarda çeviklikle birlikte ağırlıklı olarak dengeyle ilgilidir. Teknik açıdan birbiriyle tezatlık gösteren bu durum, mühendisler için direksiyon sistemlerinde yönlendirme hassasiyeti ile konforlu kullanım arasında bir seçim yapmaya zorlar.

 

Dört tekerleği kontrol edip yönlendiren direksiyon artık bu kalıcı uzlaşmayı sağlar. Ön ve arka akstaki dinamik yönlendirme mekanizmasını, merkezî kontrol ünitesiyle birleştirir. Sistemin algoritması, direksiyon hareketini, mevcut hıza göre ideal tekerlek açılarına dönüştürür. Böylece yol tutuş, çok büyük oranda geliştirilir: Dönüş yaparken ve park ederken direksiyon eforunuz önemli ölçüde azaltılırken aracın dönüş çapı, arka tekerleklerin ön tekerlere göre zıt yönde yönlendirilmesiyle fark edilir derecede küçülür. 120 km/s’i bulan hızlarda, adeta raylar üzerinde ilerler gibi sportif sürüşün keyfini çıkarabilirsiniz. Bu noktanın ötesinde gerekli direksiyon döndürme açıları azaltılarak otoyollarda dingin ve dengeli sürüş davranışı elde edilir.